Pozriete na neho a zdá sa vám byť povedomý. Hoci má trošku iný tvar ako ste zvyknutí, predsa len akoby z oka vypadol robotom Bosch MUM. Otestovali sme ho, aby sme vedeli či stojí skutočne za to.

Kuchynský robot Lidl SilverCrest SKM 550 B1 má plastovú misku a trojicu nástrojov na šľahanie, miešanie a miesenie. Patrí k nemu strúhací nástavec s tromi reznými kotúčmi a mixér. Ak k tomu pridáme organizér, do ktorého možno všetko príslušenstvo uložiť na kuchynskej linke, máme z toho zostavu na každodenné použitie.

Tento robot sa zabýval v našej redakčnej kuchyni, takže prvé skúsenosti máme už za sebou. Ak vás na prvý pohľad upútal tak ako nás, pustite sa do čítania nasledujúcich riadkov. Určite o ňom zistíte detaily, ktoré na obrázkoch v letáku neuvidíte.

DSC_4688

Rekordér v šľahaní

Hoci výrobný štítok výrobcu neidentifikuje, zo skúseností môžeme s istotou povedať, že ním je firma BOSCH. Systém uchytenia nástrojov, nástroje samotné a systém osádzania sa zhodujú úplne navlas. Takže ak ide o mlynček na mäso, či iné doplnky, budú pasovať zo sortimentu, ktorý firma pre rozšírenie svojich robotov ponúka.

Ak ide o šľahanie smotany a snehových bielkov, tento model je skutočným šampiónom. Vďaka tenkému výpletu šľahacej metly je sneh vždy dokonale nadýchaný a trvácny. Bublinky sú drobné, vzduch sa v hmote drží po celé hodiny. Máloktorý z väčších kuchynských robotov sa môže pochváliť rovnakým výkonom.

DSC_4695

Šľahacia metla kopíruje tvarované dno nádoby, takže si poradí aj s malým množstvom surovín. Snehové krémy, nadýchané cesto na bábovku, piškótové korpusy či bublaniny sú z neho na jedničku. Zvolíte si tempo a kým robot pracuje, vy si chystáte ďalšie veci.

Hoci robot pôsobí útlym dojmom, bez problému v ňom vyšľaháte cesto zo 6 vajíčok na najlepšiu bábovku na svete, i dvojitú dávku cesta na vafle. A aj príprava palacinkového cesta končí úspechom. Poznáte to – musí byť jemné, ale bez bubliniek. S reguláciou rýchlosti, alebo výmenou metly to tento robot zvláda.

DSC_4702

Pri štyroch rýchlostiach a pomalom rozbehu robota sa nám nikdy nestalo, že by nám suroviny špliechali po okolí. Pre tých úzkostlivejších však výrobca nezabudol na kryt misky, ktorý by v takýchto situáciách vyrobil potrebnú clonu.

Zamiesi kysnuté cesto

Tento model nie je strojom, ktorý by ste využili pri každodennom pečení chleba z kysnutého cesta. V miesení je však dobrý vtedy, ak potrebujete cestá vláčnejšie, mäkšie a voľnejšie. Práve také cesto treba na langoše, kysnutý ovocný koláč s posýpkou, buchty alebo knedľu.

Miska má kapacitu na cesto z pol kila múky, s ktorým si hák pri miesení hravo poradí. Osvedčilo sa nám najprv premiešať suché suroviny a potom pridať všetky tekuté. Nesúrodá masa sa v priebehu minút mení na hladké cesto, ktoré môžete nechať kysnúť v miske. Motor s príkonom 550 wattov a štyrmi rýchlosťami to zvláda.

DSC_4698

Možno sa vám bude zdať, že rameno pri miesení podskakuje. Je to štandard, ktorý je typický pre všetky pákové roboty, vrátane tých prémiových. Aby sa nič nezlomilo a nepoškodilo, jednoducho sa záťaž odpruží.

Strúhanie na päť spôsobov.

Keď už máme všetko zamiesené, zamiešané a vyšľahané, môžeme nazrieť do zručnosti robota pri strúhaní. Má vo výbave tri rezné disky, ktoré dokážu strúhať piatimi rôznymi spôsobmi. Áno, dva z nich sú obojstranné, tak ako to už zvyčajne býva.

Plátkovací disk reže suroviny na hrúbku 2 a 4 milimetrov. Zemiakové lupienky na praženie vo fritéze, uhorka a paradajky na šalát, či saláma do majonézovej dobroty sú nakrájané s takou starostlivosťou, ako by ste to robili na ručnom, dokonale ostrom V strúhadle. S tým rozdielom, že tu to trvá sekundy.

DSC_4708

Druhý z diskov sa postará o jemné rezanie zeleniny na prúžky. Či chystáte jarnú polievku, jemný zeleninový šalát, nátierku alebo zeleninový mix pre zahustenie omáčky, bude to najlepšia voľba. Tento disk nasadzuje pri strúhaní ohromné tempo a je vyladený pre tuhšie, tvrdé suroviny.

Na jemný, avšak gumový syr, či hrubšie strúhanie jemných surovín slúži posledný z diskov. Páčilo sa nám, ako je všetko zladené s pracovnou miskou. Z tvarovaného rukáva strúhadla padá všetko do misky a nič nelieta po kuchyni. Vidno, že za konštrukciou sú roky používania v domácnostiach.

DSC_4716

Mixér ľahký ako pierko

Zvyčajne siahame po tom ponornom, pretože sa nám nechce nič umývať. Pravdou však je, že ide vždy o kompromis na strane jemnosti. Ak treba najjemnejšiu krémovú omáčku k sviečkovej, alebo sa chystáte z varenej mrkvy a pomarančovej šťavy vyčariť karotelu, lepšie ako v naozajstnom mixéri to neurobíte nikde inde.

DSC_4718

A to isté platí aj pre bylinky. Ak sa chcete osviežiť, hodíte do vody trochu mätovej vňate, lyžičku cukru a šťavu z citróna. Otočíte gombíkom a po minútke či dvoch máte nápoj, ktorý už cez sitko cediť netreba.

Mixér ktorý je súčasťou tohto robota je odľahčený. Vyrobili ho z plastu, pretože sa príliš nepočíta s tým, že by ste chceli denne drviť ľadové kocky na ovocný sneh tak, ako sa to robí v Amerike. Pevný polykarbonátový mixér len tak ľahko nezničíte, na jeden záťah spracujete liter surovín.

DSC_4721

Omáčka, majonéza, krém alebo drink? Ako sa komu páči, my tak robíme aj grilovacie omáčky a krémy z výpekov.

Robot, na ktorý sa dá spoľahnúť

Kuchynský pákový robot Lidl SilverCrest SKM 550 B1 je strojom, ktorý zaujme dva typy domácností – tie, ktoré pri zariaďovaní kuchyne hľadajú svoj prvý robot na každodenné použitie, a tie ktoré chcú starý vyslúžilý model vymeniť za čosi modernejšie.

V oboch prípadoch je veľkým lákadlom nielen výbava, ktorú naozaj použijete namiesto toho aby sa povaľovala v kuchynských skrinkách a zásuvkách, ale aj priaznivá cena. Za 69,99 eur dostanete v Lidli pomocníka, za ktorého my dáme svoje slovo. A ak po čase zatúžite po výbave navyše, nájdete ju v elektropredajniach pod značkou Bosch.

DSC_4705

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

4 KOMENTÁROV

  1. Videla so ho v lidli, ale popravde ma odradila ta „cukrikova“ farba. To je nejaka nova moda, tieto kikiriki farby? Aj sencor ma teraz vsetko jak hrackarske, na mna to posobi lacno a nedoverihodne…

  2. Ja mám ten modrý a som s ním spokojná. Rada pečiem, ale nie tak profi, aby som si kúpila vysnívaný kitchenaid. Za tú cenu mi fakt urobí všetko čo potrebujem, a ešte aj dobre vyzerá na linke 😀

  3. Robot celkom v pohode – zvládne aj rôzne cestá aj mixovanie – hodí sa pre menšiu domácnosť. Len ešte by sa hodil stúhač na hranolky

Pridaj komentár