Je to príbeh každého radiátora. Namiesto toho, aby všetko teplo odovzdal do miestnosti, vyhrieva i stenu stojacu za ním. Je to tak trocha irónia, že radiátory zvyčajne visia na obvodových stenách pod oblokmi, na najchladnejšom mieste domu.

Ako zachrániť teplo, ktoré bez úžitku uniká cez chladné murivo z domu von? Zoznamujeme sa v podhorskom kraji s reflexnými fóliami Radflek HeatKeeper, ktoré možno osadiť i bez toho, aby ste museli odmontovať radiátory.

Zrkadlo vracia teplo späť

Nie je na tom nič zvláštne. Ak je pred hladkou, pokovenou plochou vzduchová medzera, vzniká zrkadlo ktoré odráža infračervené žiarenie – čiže teplo. Možno ste to už videli pri suchej výstavbe, alebo drevostavbách. Na izoláciu zo sklenej vlny sa natiahne lesklá, hliníková fólia, ktorá pomáha ešte väčšmi zastaviť teplo pred únikom z budovy.

Podobná stratégia platí aj pre radiátory. Ak za ne umiestnite hladkú, reflexnú plochu, veľká časť tepla sa vráti do miestnosti bez toho, aby vyhrievala múr. Je to, akoby ste teplu nastavili zrkadlo, ktoré ho vracia späť do miestnosti. Kým doposiaľ cez chladnú stenu bez úžitku unikalo von, odteraz sa využije pre ohrev vzduchu.

Zdá sa vám, že vašim radiátorom takáto výbava chýba? Potom by ste sa mali poobzerať po riešení, vďaka ktorému bude  v miestnosti teplejšie a náklady na vykurovanie poklesnú. Hotové riešenia nežiadajú improvizáciu – stačí rozbaliť balíčky a umiestniť reflektory na svoje miesta.

Radflek – fólia ktorá nestarne

Ak vezmete rolku kuchynského alobalu, zlepíte z nej súvislý hárok vo veľkosti radiátora a umiestnite ho na stenu lesklou stranou napred, získate zrkadlo ktoré vráti teplo spoľahlivo do miestnosti. Celý sen sa začne rúcať vo chvíli, kým sa k tejto výzve naozaj postavíte.

Alobal sa krčí, zatrháva a nie je jednoduché dostať ho na miesto. A ak nakoniec uspejete, lesklá vrstva sa po čase pokryje vrstvičkou bieleho oxidu a zrkadlo prestane fungovať. Radflek je riešením, ktoré vás chce všetkých týchto mrzutostí zbaviť.

Hliníková fólia je vo fabrike zapuzdrená v plastovom sendviči do hárkov, ktoré sú pevné a robustné. Keďže kovová vrstvička je mimo dosahu kyslíka, jej vzhľad sa nemení po celé desaťročia. V každom balíčku nájdete tri hárky fólie vo veľkosti 120 x 60 centimetrov, ktorú si nastriháte na mieru nožnicami.

Fólia sa nelepí na stenu, ale vešia na radiátorové konzoly. Ak nazriete do škáry za radiátorom, sú to kovové prvky trčiace zo steny, ktoré vám prekážajú pri utieraní prachu. Vrchnú stranu fólie prehnete, na konce nasuniete pribalené plastové profily a razom máte vlajku, ktorú len stačí zasunúť na miesto.

V novších výstavbách a rekonštruovaných budovách sa niekedy stáva, že konzoly chýbajú. Ak radiátory stoja na nožičkách, musíte si pomôcť dvojicou samolepiacich háčikov na uteráky, aby ste vytvorili improvizované závesné body.

Nám sa z balenia podarilo vyrobiť reflexnú zástenu za dva radiátory KORAD s rozmermi 180×60 centimetrov. Využili sme pri tom i pribalenú fóliu pre zlepovanie odstrižkov.  Páči sa nám, že efekt úspory je okamžitý, stena, ktorá je prekrytá za radiátorom fóliou je na dotyk ruky oveľa chladnejšia ako tá bez prekrytia.

To nás presvedčilo o tom, že do miestností sa dostáva teplo naviac, čo cítiť hlavne pri rozkurovaní. Nábeh tepla sa urýchli približne o 15 percent, dosiahnutú úsporu dokáže odhaliť iba niekoľko sezón používania.

HeatKeeper – panel upraví prúdenie vzduchu

Vážnejšiu stratégiu prinášajú do domácnosti panely HeatKeeper. Fólia je pevnejšia a v lise získala starostlivo formovaný tvar. Výrobca sa snaží zasiahnuť nielen do odrazu tepla späť do miestnosti, ale aj do tepelnej izolácie steny a úpravy prúdenia vzduchu.

Panely majú tvarovaný reliéf, ktorý vytvára vzduchové kapsy. Práve tie majú pri kontakte so stenou slúžiť ako tepelná izolácia. Každý zub navyše smeruje prúdenie vzduchu smerom od steny, takže prúd stúpajúceho vzduchu je výdatnejší a razantnejší.

Veľmi rýchlo sme sa presvedčili o tom, že realita zodpovedá obrázkom. Panely majú perforované línie na rezanie, do formátu ktorý je za ktorýmkoľvek radiátorom sa dá pomerne dobre trafiť. Vezmete nožnice, nastriháte pruhy, zakrátite ich podľa potreby.

Montáž je tentokrát o čosi náročnejšia a žiada trpezlivosť. K panelom je pribalená obojstranná samolepiaca páska bez penového nosiča, ktorá ich fixuje na stene. Ide o tenučkú vrstvu lepidla, bez výstuh a polstrovania.  Nanesiete ju po obvode každého panela a svojim spôsobom sa záväzkom, ku ktorému sa v budúcnosti možno vrátite.

Páska výborne drží na všetkých disperzných náteroch hladkých stierok, osadiť sa nám ju pokusne podarilo i na kachličkový obklad a štukovú omietku. Ak ste v domácnosti neodolali móde štruktúrovaných fasádnych omietok, lepiacu pásku budete musieť vymeniť za inú – a to sú náklady navyše.

Pribalená páska vám nechytí ani na starý vápenný a hlinkový náter. Vyskúšajte si ju preto skôr, ako ju nanesiete na panely.

V prevádzke sa nám panely skutočne osvedčili. Z jedného 5-panelového balenia sme vytvorili zástenu za hliníkovú radiátorovú zostavu s rozmermi 210×55 centimetrov.

Prúdenie vzduchu je výrazne rýchlejšie a máme pocit, akoby sa teplý vzduch rýchlejšie dostával do vzdialených kútov. Ide o elegantné riešenie s výborným vzhľadom, formáty tabúľ s ich delením približne zodpovedajú sortimentu radiátorov, ktoré sú na našom trhu.

Radflek (29,99€)HeatKeeper (19,90€) sú spoľahlivým riešením pre úsporu tepla v domácnosti, vďaka ktorému radiátory odovzdajú viac tepla do miestnosti ako pred montážou.  V oboch prípadoch nás oslovilo jednoduché a rýchle osadenie, ako aj okamžitý prejav účinnosti. Nie je žiadny dôvod otáľať s akýmkoľvek riešením tohto druhu. Všetko je hlavne o komforte a zručnosti, ako dostať odrazné plochy na ich miesto.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár