Je v tom kus zdravého rozumu, vďaka ktorému zo svojich radiátorov dostanete maximum. Upevníte na spodnú stranu lištu s ventilátormi, prilepíte k vyhrievanej ploche senzor a keď napájací adaptér zapojíte do zásuvky, pasívne ohrievanie sa prebúdza v novej sile.

Aké to je, ak sa rozhodnete zrýchliť rozkurovanie, vylepšiť tepelný komfort a ušetriť na palive? Od začiatku zimy sa v podhorskom kraji zoznamujeme so systémom Termík, ktorý dá vzduch vo vykurovanej miestnosti do pohybu.

Montáž zvládne každý

Ak by ste sa po Termíku obzerali pred tridsiatimi rokmi, možno by ste ho našli v časopise pre elektrotechnikov. So schémou úspornej elektroniky, návrhom dosky plošných spojov a náčrtom montáže ventilátorov na jednoduché kovové profily. Zrodil by sa priamo pod vašimi rukami, v celej svojej paráde.

Dnes stačí, aby ste vybalili škatuľu, v ktorej nájdete ucelenú zostavu s montážnymi prvkami a pribaleným návodom. Nemusíte priveľa študovať, aby ste pochopili o čo ide. Skrutkami upevníte konzolu s Termíkom pod radiátor, obojstrannou páskou upevníte na merací bod tepelný senzor a celé to zavŕšite pripojením napájacieho adaptéra.

Hoci má Termík profesionálne spracovanie z malosériovej výroby, poľahky z neho vyčítate históriu zrodu v susednej Českej Republike. Má svoje jemné kontúry a nie je po vzore veľkovýroby zapuzdrený do plastového šasi. So slušivými popiskami, konektormi a úhľadným vedením káblikov má svoj úžasný pôvab.

Od vybalenia po úspešnú montáž neuplynie viac ako 10 minút. Kedy uvidíte Termík po prvýkrát v práci závisí iba na tom, či máte spustený kotol a vyhriate radiátory. Páči sa nám, že s výnimkou zásuvky v dosahu jedného metra nič iné nepotrebujete. Termík neuberá miesto na vrchnej ploche radiátora, netrčí ani pred ním. Ukrýva sa pod jeho spodným lemom, kde neprekáža fyzicky ani pohľadovo.

Teplotný automat

Vo chvíli, keď tepelný senzor z radiátora odčíta teplotu nad 30 °C, okamžite spustí ventiláciu. Tá má v našom prípade podobu štyroch ventilátorov, ktoré ženú vzduch od podlahy cez vykurovacie teleso. Radiátory s dvomi výhrevnými doskami sú fajn, ešte lepšie sú tie, v ktorých nájdete vo vnútri i tepelné výmenníky z vlnitých plechov.

Dnes je veľká šanca, že máte doma radiátory od výrobcov Korad alebo Korado v geometrii 20, 21 alebo 22. To je pre Termík úplný ideál, i keď ho hravo namontujete na akýkoľvek iný model – hoci aj liatinový rebrový radiátor, ak si k nemu vypýtate montážnu sadu.

Ventilácia je aktívna až do chvíle, kým teplota radiátora opäť neklesne pod hranicu 30 °C. To znamená, že termostatická hlavica radiátora, alebo priestorový termostat kotla ukončili vykurovací cyklus, pretože teplota v miestnosti dosiahla úroveň nastavené komfortu.

Otáčky ventilátorov sú pevné, nemenia sa v závislosti na teplote radiátora. Pomocou otočného voliča si však sami môžete nastaviť ich výkon od tichého minima po melodický, plný výkon.

Zmena, ktorú cítite okamžite

Najprv z radiátora vyletí malý obláčik prachu, za ktorým nasleduje prúd hrejivého vzduchu. Je to tak trocha nezvyk, ak doposiaľ pasívny radiátor ožije a stane sa z neho teplovzdušný konvektor. Prúd vzduchu je pokojný, neprináša do miestnosti nečakaný ruch. S minimálnymi otáčkami je Termík rovnako tichý, ako ktorákoľvek čistička vzduchu v nočnom, oddychovom režime.

Už po desiatich minútach však cítite, že čosi je inak. Bez toho aby ste siahli na termostat, začínajú sa zahrievať odľahlé chladné kúty a aj pri zemi je akosi teplejšie. Vzduch v miestnosti sa dal do pohybu a teplé povetrie sa začína miešať so studeným. Už prestáva platiť, že pod stropom je najhorúcejšie a pri zemi najchladnejšie. Masy vzduchu sa premiešavajú a tepelný komfort rastie.

Zmeny vidno i na obloku, na ktorom sa pod chvíľou objavala zrazená para. Prúdiaci vzduch dokáže ohriať sklené výplne okien intenzívnejšie ako radiátor s pasívnym prúdením vzduchu. Ak máte v niektorých miestnostiach podobný problém, určite sa vám to zapáči.

Výkon si postupne vyladíte

Iné to je, ak vytiahnete otáčky ventilátorov na maximum. Do tichej domácnosti vnikne melodický, monotónny zvuk, ktorý sa ozýva v každom novom cykle kúrenia. Pri domácich prácach, pozeraní televízora či čítaní knižky nepôsobí rušivo. Pre tichý oddych a spánok však predsa len bude pútať pozornosť. A ak je Termíkov v domácnosti viac, určite začnete hľadať svoj ideál.

Nie je problém nahmatať otočný volič, aby ste ventilátorom udelili takú rýchlosť, ktorá vám vyhovuje. Poľahky nájdete rovnováhu medzi výkonom a bzukotom ventilátorov. Výrobca sa posnažil nájsť tie najtichšie na trhu, doposiaľ však nik nevyvinul vzduchotechniku, ktorá by pracovala úplne bezhlučne.

Veľmi sme si obľúbili rýchly nástup tepla v miestnosti pri rozkurovaní. Z takmer 60-minútového čakania na tepelnú pohodu sa nám čas skrátil na tretinu. Ak sa vraciate z práce, vychádzky alebo výletu späť do nevykúreného domu, je to pôžitok ktorý si určite nenecháte ujsť.

Šetrí palivo i keď teplo nevyrobí

Termík nedokáže teplo vyrobiť, jeho poslaním je iba rozhýbať vzduch v miestnosti. Vďaka tomu že tak robí cez tepelné výmenníky radiátora, úplne mení tepelný spád vykurovania. Radiátor zvyšuje svoj výkon tým, že oveľa rýchlejšie odovzdáva teplo zo svojej plochy do vzduchu, a súčasne rýchlejším tempom prijíma teplo z vody ktorá je vo vykurovacom obehu.

Celé sa to premietne i do kotla. Ak kúrite drevom, časť tepla ktoré unikalo zo spalinami z kotla von sa dostane do vody. Nespozorovali sme zmeny vo frekvencii prikladania, spozorovali sme však teplejšiu domácnosť, vďaka ktorej sme skrátili vykurovacie cykly. Úspora dreva sa dostavila.

Podobné to bude s plynovým i elektrickým vykurovaním. Pri tepelnej pohode v miestnosti razom pootočíte teplotu na termostate smerom nadol. A to vďaka tomu, že teplo z radiátorov je tam kde ho potrebujete a nie bez úžitku pod stropom. A to rozhodne zaváži.

Spotrebu elektriny na účtoch nepocítite

Termík je mimoriadne úsporný, takže sa nemusíte obávať ďalšieho spotrebiča v domácnosti. Mesačná spotreba dosahuje výšku rádovo v centoch, nie viac ako ktorýkoľvek vypnutý spotrebič v pohotovostnom režime.

Napájací zdroj a riadiaca elektronika sú mimoriadne úsporné, štyri jednowattové ventilátory sú v prevádzke iba vtedy, keď je radiátor skutočne vyhriaty. Nie je tu žiadny zbytočný elektronický balast, všetky súčasti sú okresané na minimum.

Ventilátor pod radiátory Termík 4 (49,90€) je šikovný pomocník, ktorý dokáže upraviť tepelnú pohodu v miestnostiach a znížiť spotrebu palív na vykurovanie. Prúdom vzduchu odovzdáva z radiátora viac tepla do miestnosti, zohriaty vzduch mieša s chladným vzduchom v kritických zónach a napomáha rýchlejšiemu vykúreniu miestností a skráteniu cyklov automatických kotlov. I keď priamo nevyrába teplo, pomáha znížiť náklady na vykurovanie.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár