Je to podfuk z rozumu, pri ktorom sa voda mieša so vzduchom. Bez toho, aby ste mali pocit že vás ktosi oberá o hygienický štandard, očistu pod sprchou si užívate tak trocha po novom – s noblesou sódových bubliniek.

Sú úsporné sprchové hlavice len módnym výstrelkom, alebo naozaj šetria peniaze? Zoznamujeme sa s modelmi EcoSavers Basic a Aguaflux Eco Air 60.06, ktoré sľubujú skrotenie spotreby bez nepríjemných obmedzení a mrzutostí.

Sprcha ako každá iná

Rukoväť do dlane, ružica s dierkami a závit s priemerom pol palca. Na prvý pohľad vôbec netušíte, že vstupujete do nového sveta. Odkrútite pôvodnú sprchu z hadice, naskrutkujete namiesto nej úspornú náhradu a deň pokračuje ďalej.

Bez toho, aby ste v rozvodoch alebo kúpeľni robili akékoľvek úpravy alebo zmeny, od tohto momentu začínate pri sprchovaní šetriť vodou. Možno sa vám pri pohľade na desiatky jemných trysiek zdá, že to ani nie je možné, v skutočnosti vás čakajú nové zážitky a pozorovania.

Vitajte vo svete sódy

Pri prvom sprchovaní okamžite zistíte, že čosi je inak. Hoci vás zalieva výdatný prúd teplej vody, na pokožke sa objavuje množstvo drobných vzduchových bubliniek. Je to, akoby ktosi vymenil vodu za sódu, ktorá si svoju perlivosť zachová aj po zahriatí.

V skutočnosti však vzduch primiešala do vody sprchová hlavica. Vždy sa na nej nájdete jeden alebo viac otvorov, cez ktoré prúd vody strháva perlivú porciu vzduchu. Kým prúd vody dokonale zmáča pokožku, pri pohľade pod seba vidíte, že vody je akosi menej.

Pocítite to aj v momente, keď sa pustíte do umývania dlhých vlasov. Potrvá o čosi dlhšie, kým sa dokonale zmáčajú až ku korienkom, aby ste mohli siahnuť po šampóne. Vody je práve toľko, koľko jej na pohodovú očistu potrebujete.

Prvé sprchovanie je tak trocha objavným prekvapením, pri druhom si všimnete že sprchová hlavica je o čosi hlučnejšia ako tá pôvodná a keď prejdú dva týždne, už si ani len neuvedomíte, že ste v domácnosti uskutočnili zmenu. Jednoducho si na nové pocity navyknete.

Strata výdatnosti

Úsporná sprcha nie je záhradná tryska, ktorou z rohožky vypláchnete pri praní prach a z filtra umývačky usadeniny. Súvislý tlak vody je prerušovaný rozptýlenými bublinkami, takže zázrak sa nekoná. Namiesto prúdu vody pomáha kefka.

Podobné je to pri oplachovaní vane po praní. Ak vám chýba samostatný odpad pre práčku a ste zvyknutí po každom praní splachovať z vane nánosy piesku a nečistôt, s úspornou sprchou to ide akosi slabšie. Chýba tu objem vody a tlak jej prúdu, aby hnal neporiadok pred sebou.

Čo sa vytratilo na výdatnosti, to sa okamžite premieta do úspor. Nejde iba o množstvo vody, ale aj o energiu pre jej zahriatie a zázemie, ktoré k sprche potrebujete.

Menší ohrievač, menší tlak

Čo to znamená, ak výrobca úspornej sprchovej hlavice sľubuje 50-percentnú úsporu vody? V rodinnom dome si to okamžite všimnete na zásobníkovom ohrievači vody. Ak vám bol 120-litrový bojler svojou kapacitou na doraz, razom spoznávate prebytky. Vedieť o tom s predstihom, možno by ste si zakúpili 80-litrový s lacnejšou prevádzkou.

Všetko sa znásobuje vo chvíli, ak sa rozhodnete upraviť aj tlak v domácich rozvodoch. Ani po tom, čo štandardných 5 barov utlmíte na 3, necítite že by vás čosi obmedzovalo. Úsporné sprchovanie funguje s ďalšími úsporami bez toho, aby ste spozorovali spomalenie pri práci umývačky riadu či automatickej práčky.

V paneláku si prídete na svoje až pri najbližšom odpočte a vyúčtovaní spotreby teplej vody. Je nepísaným pravidlom, že v kúpeľni sa minie viac teplej vody ako v kuchyni, takže rozdiel naozaj pocítite. Z roka na rok s rastúcimi cenami energií viac a viac.

EcoSavers Basic

Možno sa vám táto sprchová hlavica bude zdať na prvý pohľad väčšia ako tá, ktorú ste používali doma doposiaľ. S priemerom 100 milimetrov je priam predurčená nielen do ruky, ale aj pre montáž do nástenného držiaka. So šikovným rozostupom trysiek dokáže pokryť z nadhľadu celé telo.

Veľmi príjemne nás prekvapila jej nízka váha, ktorú pri 122 gramoch v ruke takmer nepocítite. Okrúhla rukoväť s vybratím na ukazovák dobre sedí v ruke, plastový povrch so slušivým chrómovaním vytvára ilúziu kovového vyhotovenia.

Výrobca ukryl všetky svoje tajomstvá do útrob, takže neuvidíte ani spôsob obmedzenia prietoku a ani spôsob primiešavania vzduchu. Páči sa nám však, že nezabudol pribaliť silikónové tesnenie, ktoré môže pomôcť pri montáži na pôvodnú hadicu, ak by čosi nesadlo k úplnej dokonalosti.

Kým našej jednoduchej, pôvodnej sprche sme namerali spotrebu 11,13 resp. 7,08 litra za minútu pri  tlaku 5 a 3 barov, pri hlavici EcoSavers Basic nám spotreba klesla na 5,61 resp. 3,78 litra za minútu. Bez toho, aby sme pocítili dramatický rozdiel vo výdatnosti prúdu vody, na úsporný režim sme si privykli takmer okamžite.

Trysky sú vyhotovené z pružného silikónu, vďaka ktorému sa nánosy vodného kameňa dokážu uvoľnovať pod tlakom vody. Ide o hlavicu s precíznym továrenským spracovaním, ktorá naživo vyzerá práve tak dobre ako na obrázkoch.

Aguaflux Eco Air 60.06

Vo chvíli, keď ju dostanete do rúk, nedokážete uniknúť myšlienkam, či výrobca tentokrát namiesto chrómovaného plastu nepoužil v skutočnosti kov. Povrchová úprava je natoľko lesklá, húževnatá a slušivá, že ju po boku lešteného nerezu naozaj neodlíšite.

Pomýliť dokáže aj hmotnosť. Hlavici sme navážili 140 gramov, čo je o čosi viac akoby sme čakali. Nie, že by ste to vo vani na hadici plnej vody spoznali. Skôr by vás oslovila v predajni na pulte pri poťažkaní v dlani. Akoby za ňou bolo viac materiálu ako za inými modelmi z tejto kategórie.

Sploštený prierez rukoväte, pozdĺžny tvar hlavy a moderné kontúry neutaja, že dizajnéri dostali pri návrhu minimálne toľko priestoru ako konštruktéri. Ide o hlavicu určenú do ruky, hoci i pri nástennom držiaku sme mali pocit, že je na svojom mieste.

Prúdenie vzduchu je v tomto prípade o čosi hlučnejšie ako pri hlavici EcoSavers Basic, pocity pri používaní sú úplne pohodové. Prúd vody je výdatný, vzduch je fragmentovaný do naozaj drobných bubliniek. Ani pri tejto hlavici sme neobišli pri našom rutinnom používaní merania.

Kým našej jednoduchej, pôvodnej sprche sme namerali spotrebu 11,13 resp. 7,08 litra za minútu pri  tlaku 5 a 3 barov, pri hlavici Aguaflux Eco Air 60.06 nám spotreba klesla na 6,39 resp. 4,65 litra za minútu.

EcoSavers Basic (14,90€) a Aguaflux Eco Air 60.06 (19,90€) sú spoľahlivé a dobre stavané sprchové hlavice, ktoré vďaka obmedzeniu prietoku a primiešavaniu vzduchu dokážu ušetriť veľké množstvo vody a energie potrebnej na jej ohrev. Páči sa nám výdatnosť prúdu vody a nakrytie pokožky pri umývaní, ako aj jemné formovanie vzduchových bubliniek, ktoré sa v nákryve vody strácajú pod mydlom a šampónmi. Sme presvedčení o tom, že niet dôvodu aby úsporná technológia nebola súčasťou každej jednej kúpeľne.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár