Záhradný pavilón, domáca čitáreň, zimná záhrada alebo hobby dielnička – všetky majú čosi spoločné. Hoci v nich trávite svoje najpríjemnejšie chvíle, pohodlie nemusí byť vždy dokonalé. Raz vás trápi horúčava slnečného dňa, inokedy sa v chlade obzeráte po hrejivej deke. A ak príde na prácu, aj prach dokáže potrápiť.

Môže sa všetko zmeniť, ak do svojich služieb povoláte šikovnú, prenosnú vzduchotechniku? Zoznamujeme sa na prelome jesene a zimy so všestranným, samočinným systémom Dyson Pure Hot+Cool, ktorý nežiada viac ako jedinú, voľnú elektrickú zásuvku.

Strážna veža

Nie každý na prvý pohľad uhádne, čo sa ukrýva za týmto dizajnérskym dielom. Slušivé oblé línie a dutý ovál priemyselnej moderny nedávajú priveľmi najavo, že ide o ventilátor do interiéru. Funkčné prvky sú utajené v útrobách a je tak trochu záhadou, kam zmizla typická vrtuľa a krycia mriežka.

Za všetkým hľadajte viac ako len dizajn. Firma Dyson je známa novátorskými riešeniami, ktoré vychádzajú z práce konštruktérov. Tentokrát je na prvom mieste prúdenie vzduchu s dôrazom na vysokú účinnosť a tichú prevádzku. Prečo zostala vrtuľa utajená kdesi vo vnútri?

Prúdenie vzduchu znásobuje obrovská tryska, ktorá prebieha po celom vnútornom obvode dutého oválu. Kým zabudovaný ventilátor cez ňu tlačí vzduch, prúdenie so sebou strháva povetrie zo zadnej časti veže. Tak sa dostáva do pohybu oveľa viac vzduchu, ako ten ktorý dala do pohybu vrtuľa samotná.

Páči sa nám kompaktné vyhotovenie a uhladený dizajn, pri ktorom sa myslelo i na takú rutinu, akou je odkladanie diaľkového ovládača. Je zaoblený a magnetkou dokonale sadne na vrch veže, aby bol vždy intuitívne v pohotovosti. I po niekoľkomesačnej pauze v používaní.

Preč s prachom

Dyson Pure Hot+Cool je v prvom rade čističkou vzduchu, ktorá môže bežať nepretržite a bez dozoru celé mesiace. Kliknete na tlačidlo a tichý, pomalý prúd vzduchu dá do obehu povetrie v miestnosti. V ruchu dňa možno nič nezačujete a možno si ani nič nevšimnete. V skutočnosti však každé sústo vzduchu od tejto chvíle prechádza cez filter triedy HEPA 13.

Ten má podobu širokého prstenca a pre jednoduché čistenie je ukrytý pod ľahko snímateľným krytom. Veľká skladaná harmonika zo sklených vlákien má zachytiť aj tie najjemnejšie zrnká prachu, kým povlak z aktívneho uhlíka striehne na organické znečistenie.

Nečakajte, že s filtrovaním vzduchu razom zmizne prach z podlahy alebo nábytku. V povetrí lietajú len tie najdrobnejšie čiastočky, ktoré vidno v úzkom lúči slnka, prenikajúceho cez okraj rolety. Všetko ostatné okamžite sadá nadol.

Čo teda filter zachytí? Vždy keď sadnete na matrac, pohnete závesom, vkročíte na kožušinu alebo pohnete rukávom košele, do povetria sa uvoľňujú drobné čiastočky prachu. Tie spolu s lietajúcim peľom zachytí filter. Vzduch z miestnosti neustále cirkuluje cez čističku, takže každé znečistenie sa v priebehu minút dokonale stratí.

Môžeme to potvrdiť aj z našich skúseností z dielne ručných remesiel, kde sa neprestajne čosi deje. Stačí ten najmenší útlm v práci a do niekoľkých minút je všetok prach zo vzduchu preč. Bez filtrovania by skončil na stoloch, zemi a stenách, z ktorých by sa pri najmenšom závane opäť dal do pohybu.

Čistička má pri pasívnom chode dostatok výkonu pre miestnosť s výmerou do 16 metrov štvorcových a to za podmienky, že nebudete robiť žiadne prašné práce. Vyrezávanie či šitie na stroji je fajn, brúsenie však už nie. Nikdy sa nedozviete úroveň znečistenia vzduchu, čistička nevie kedy má zvýšiť výkon a kedy utíchnuť, aby múdro reagovala na okolie.

Zápachy neodstráni

Výrobca sľubuje, že uhlíková vrstva filtra sa dokáže popasovať s organickým znečistením vzduchu, z ktorého vychytá formaldehydy, riedidlá, rozpúšťadlá a ďalšie znečistenia. Priam pobáda k tomu, aby ste si so sebou túto čističku vzali i do dielne.

Naše skúsenosti sa však žiadnym spôsobom s týmto sľubom nezhodujú. Pri rekonštrukčných prácach s čističkou vzduchu za chrbtom sme nezaznamenali, že by sa rozpúšťadlá náterov zo vzduchu vytrácali. Ani 24 hodín filtrovania pri plnom výkone nestačí na to, aby sa vytratila aróma akrylátových náterov, nieto ešte alkydových. Uhlíkový filter si neporadil ani s arómami vysychavých olejov.

Nemáme pocit, že by naše nároky na výkon uhlíkovej vrstvy boli privysoké. Máme v testovaní aj iné bytové čističky vzduchu medzi ktorými sa nájdu i také, ktoré si s prchavými riedidlami hravo poradia. O trošku lepšie sú na tom vône kuchynského varenia. Filter pri neustálom behu vychytá vôňu vyprážania i pečenia, určite však nemôže súperiť s odsávačom pár.

Vzduch na všetky smery

Dokáže veža z jediného kúta obslúžiť celú miestnosť? Vďaka viacerým funkciám môžeme s istotou potvrdiť že áno. Poloha nie je statická a ani kužeľ prúdiaceho vzduchu nemá stabilný tvar. Všetko máte pod kontrolou tlačidiel diaľkového ovládača.

Či stojí veža vzpriamene alebo s náklonom, to je iba na vás. Zalomíte ju v spodnom kĺbe a razom funguje i vtedy, ak ju vyložíte na stolík. Vo chvíli, keď kliknete na tlačidlo otáčania, veža sa pustí do oscilačného pohybu. Natáča sa znova a znova do strán, aby prúdom vzduchu pokryla čo najväčšiu plochu pred sebou. Je to aktívny režim, ktorý zvyšuje účinnosť filtračnej snahy.

Podobné je to s predvoľbou kužeľa vyfukovaného vzduchu. Vďaka vnútorným klapkám dokážete vytvoriť súvislý priamy smer vyfukovania, alebo široký kužeľ s nakrytím veľkej plochy. To je čosi, čo žiadny ventilátor nedokáže. Výduch môže smerovať s prioritou na vás, ale rovnako sa strácať v priestore obsadenom veselou spoločnosťou.

Páči sa nám, že stačí zopár kliknutí na to, aby sme mohli zmeniť dynamiku prúdenia vzduchu. Stále sa však pohybujeme iba vo svete filtrácie a núteného obehu.

Keď je v lete horúco

Nemôžeme povedať, že by sme pri našom zoznamovaní zažili tropické letné dni. I tak si však vieme predstaviť, do akej pohody možno ukolísať záhradný pavilón s horúcou, rozpálenou terasou. Navolíte režim vetrania so silným prúdením vzduchu a všetko sa začína meniť.

Dyson nie je klimatizáciou, ktorá vzduch ochladí. Dokáže ho však dynamicky rozhýbať, s tým, že k silnému fúkaniu sa pridá i cyklické natáčanie do strán s formovaním vyfukovaného kužeľa. Stojaci, horúci vzduch ožije a strhne so sebou aj vlahu odparujúcu sa z listov kvetov a výsadby.

Desať stupňov výkonu nie je jediným parametrom, ktorý s pasívnym chladením súvisí. Nastaviť možno časovač, ale i teplotu termostatu. Na čo je to dobré? Ak sparné poludnie utíchne, ventilátor sa s ochladzujúcim povetrím sám utlmí. Ušetrí elektrinu a zachová príjemnú teplotu na noc.

Zlepší tepelnú pohodu

Do sýtosti sa nám podarilo zoznámiť sa s funkciou prikurovania. Ohrev vzduchu funguje rovnako ako chladiaci režim, ibaže tentokrát aktívne, s podporou vykurovacích fólií. Nastavíte časovač alebo termostat, navolíte dynamiku prúdenia vzduchu a klíma v miestnosti sa primeraným tempom začne meniť.

Dyson nie je klasickým teplovzdušným ventilátorom, pri ktorom pocítite na tele či nohách sústredený prúd horúceho vzduchu, na ktorý zareagujete v priebehu niekoľkých minút. Je skôr pozvoľný, jemný a formuje prostredie v ktorom sa pohybujete. Je to spôsobené tým, že zohriaty vzduch hnaný ventilátorom sa vždy ochladzuje objemom vzduchu, ktorý do pohybu strhla veľká tryska výduchu.

Pomôže vám v miestnosti prekonať niekoľko stupňov teplotného deficitu a udržať náklady na vykurovanie pod kontrolou. I v tomto prípade si myslíme, že nepatrí do miestnosti s väčšou výmerou ako 20 metrov štvorcových ak chcete, aby bol nábeh teploty primerane veľký.

Páči sa nám, ako plynule sa klíma mení. Jednoducho odložíte deku alebo sveter bokom a už na ne nesiahnete. To preto, že teplo sa rovnomerne rozplynulo v celej miestnosti.

Vzduch čistí nepretržite

I keď pod chvíľou slúži veža vzduchotechniky pre ohrievanie alebo chladenie vzduchu, bez výpadku plní úlohu čističky vzduchu. Preto by ste nemali zabúdať na pravidelné čistenie filtra. My sme tak robili pomocou dielenského kompresora. Stlačený vzduch v spreji alebo vysávač s dobrým ťahom môžu byť rovnako nápomocné.

Životnosť filtra sa v interiéri pri prevádzke v automatickom režime odhaduje na 12 mesiacov, za náhradný zaplatíte 57 eur. Ak uvážite, že vďaka filtrácii dýchate vzduch, ktorý sa priveľmi nelíši od toho v ihličnatých lesoch, môže to byť rozumná investícia do zdravia celej rodiny. Jediná čistička však celý príbytok neobslúži – je určená pre jedinú z miestnosti.

Dyson Pure Hot+Cool (479,00€) je moderná a kompaktná vzduchotechnika do obytnej alebo pracovnej miestnosti, ktorá plní nepretržitú úlohu čističky vzduchu. Zachytí prach a peľ, utlmí zápachy a popri tom dokáže kedykoľvek upraviť aj tepelnú pohodu. Ventilácia dokáže formovať dynamiku prúdenia vzduchu, vybavená je vykurovacou jednotkou, časovačom a termostatom. A ak príde na nehody, veža sa pri prevrátení automaticky vypne.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár